OhňostrojOhňostroje - logoOhňostroj

Pyrotechnika

RaketyKulové pumy Kompakty Římské svíce Fontány a vulkány
 
Úvodní stránka
Ceník ohňostrojů
Kontakt na nás
On-line objednávka ohňostroje
Video ukázky našich ohňostrojů
Galerie fotografií našich ohňostrojů
Reference
Ukázky používaných výrobků
Odkazy na zajímavé "pyro" stránky
Stáhněte si soubory s pyrotechnickou tématikou

Pošlete nám e-mail

Tel.: 606 623 998

Plánujete uspořádat ohňostroj a nevíte, kdy se stmívá? Podívejte se do našeho kalendáře.


Na této stránce Vám chceme ukázat něco málo z naší "ohňostrojné kuchyně". Najdete zde několik obrázků pyrotechnických výrobků s popisy, nejčastěji používaných při ohňostrojích.

Kulové a válcové pumy

Kulové pumy různých ráží Kulové pumy ráže 45 mm Japonské kulové pumy Řez kulovou pumou Válcové pumy

Pro své nádherné efekty, které po odpálení vytváří, je kulová puma právem nazývána královnou ohňostrojů. Je po raketě nejstarším pyrotechnickým výrobkem, používaným k vytváření výškových efektů při ohňostrojích.
Kulové i válcové (někdy též italské) pumy se odpalují z lepenkových (u ráže do 50 mm) nebo u větších ráží z ocelových a dnes hlavně plastových moždířů, vyrobených z tvrzeného polyethylenu. Tento materiál je schopen při selhání pumy a její explozi uvnitř moždíře absorbovat energii výbuchu a okolí tak není ohroženo odletujícími střepinami. Kulové i válcové pumy se skládají z efektové a výmetné části. Efektovou část tvoří lepenková koule (příp. válec), naplněná světlicemi a speciální směsí na bázi černého prachu. Na spodní část tělesa navazuje výmetná část - kuželovité nebo válcové pouzdro, ve kterém je zrněný černý prach. Do tohoto pouzdra je zavedena zápalnice. Výmetná a efektová část jsou spojeny trubičkou s lisovaným černým prachem, která slouží jako zpožďovač. Po odpálení je zažehnuta současně výmetná slož a zpožďovač; efektová část pumy je vystřelena z moždíře nahoru. V nejvyšším bodě její dráhy zpožďovač dohoří a zapálí směs uvnitř pumy. Dojde k explozi a světlice jsou rozptýleny po obloze.


Ukázka několika efektů

Pivoňka Dvoubarevná chryzantéma Chryzantéma Kruh Crosseta

Chryzantéma - brokát Kruh se zlatou palmou Zlatý déšť Zlatá vrba

Kulové pumy se běžně vyrábějí v rážích od 45 do 300 mm. Ve východoasijských zemích, které jsou kolébkou ohňostrojů, se však používají pumy i mnohem větší.
Toto zdaleka nejsou veškeré informace o těchto pyrotechnických výrobcích. Tématu kulových a válcových pum se podrobně a zajímavě věnuje jedna ze sekcí stránky Japan-Fireworks.com

Animace ohňostroje

Poslední aktualizace: 20.12.2022 Copyright: © Radomil Beneš 2000-2024