OhňostrojOhňostroje - logoOhňostroj

Pyrotechnika

Rakety Kulové pumy Kompakty Římské svíce Fontány a vulkány
 
Úvodní stránka
Ceník ohňostrojů
Kontakt na nás
On-line objednávka ohňostroje
Video ukázky našich ohňostrojů
Galerie fotografií našich ohňostrojů
Reference
Ukázky používaných výrobků
Odkazy na zajímavé "pyro" stránky
Stáhněte si soubory s pyrotechnickou tématikou

Pošlete nám e-mail

Tel.: 606 623 998

Plánujete uspořádat ohňostroj a nevíte, kdy se stmívá? Podívejte se do našeho kalendáře.


Na této stránce Vám chceme ukázat něco málo z naší "ohňostrojné kuchyně". Najdete zde několik obrázků pyrotechnických výrobků s popisy, nejčastěji používaných při ohňostrojích.

Rakety - trocha historie

Rakety - obrázek Rakety - obrázek

Raketa. Historie tohoto úžasného vynálezu sahá až do starověké Číny, někdy kolem 11. století n. l. a je to tedy nejstarší pyrotechnický výrobek, používaný při ohňostrojích. Ohňostroje se v Číně nejprve prováděly Čínské zápalné šípy při náboženských obřadech a netrvalo dlouho, aby rakety našly své uplatnění pro válečné účely jako zápalné dalekonosné šípy.
Zachovaly se prameny, které tvrdí, že v roce 1232 n. l. za pomoci raket ubránili Číňané město K'ai-Fung-Foo proti invazi Mongolů. Rakety byly dále používány při obraně Velké čínské zdi.
Čínský voják odpaluje raketu Do Evropy se rakety dostaly ve 13. století jednak pro účely ohňostrojů a samozřejmě též jako zbraň. Jejich vojenský význam až do 20. století kolísal. V době renesance se s raketami setkala snad každá evropská armáda, jenže vojevůdci často zjišťovali, že její účinnost je slabá oproti tradičnímu kanónu. Občas se sice podařilo vymyslet nějaká drobná vylepšení raket, která jejich slávu o něco pozvedla, avšak nikdy ne na dlouho.

Ale zpět k ohňostrojům. Když odmyslíme bouřlivý vývoj raketové techniky ve 20. století, lety do vesmíru, přistání na Měsíci a bohužel též moderní raketové systémy pro vojenské použití, princip a stavba dnešních raket, používaných při ohňostrojích, zůstávají prakticky stejné, jako u jejich historických vzorů.
Vlastní tělo rakety je tvořeno lepenkovým či plastovým válcem, který obsahuje efektovou náplň. Do dna tohoto válce je vsazen malý reaktivní motorek. Jako palivo je používán černý prach s přísadou mletého dřevěného uhlí, které zpomaluje hoření, zvyšuje obsah plynů při hoření a také působí jako flegmatizátor - snižuje citlivost prachu ke tření a nárazu. Tato přísada dřevěného uhlí způsobuje také, že raketa za letu za sebou nechává chvost jisker. K boku těla rakety je připevněn stabilizátor ve formě špejle nebo u větších raket tenké laťky. Posouvá těžiště rakety dozadu a stará se tak o to, aby raketa letěla rovně. U profesionálních vysokoletných raket je tato laťka už tak veliká, že při jejich odpalování je vyžadován velký bezpečnostní okruh (až 500 m), aby bylo zaručeno, že po explozi rakety ve vzduchu tento následně padající stabilizátor nikoho nezraní. Tato skutečnost trochu omezuje používání raket při ohňostrojích.
Raketa se odpaluje zapálením zápalnice, která vyčnívá zespodu motorku. Malé rakety tř. II se mohou odpalovat z láhve nebo úzké trubky, kam se špejle zasune a raketa se odpálí, velké profesionální rakety se odpalují z odpalovacích rámů po jedné či ve skupině a vždy proti větru. Po zažehnutí reaktivního motorku je raketa vynesena do výšky, kde motorek dohoří a zapálí efektovou část v těle rakety. Raketa následně exploduje a vytvoří žádaný efekt.

Rakety - obrázek

Ukázka několika efektů

Raketa - efekt Raketa - efekt Raketa - efekt

Animace ohňostroje

Poslední aktualizace: 20.12.2022 Copyright: © Radomil Beneš 2000-2023